You are here
Home > Actualitate > Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate
loading...

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Cele mai noi date privind pandemia de COVID-19 din România. Grupul de Comunicare Strategică a prezentat cifrele aferente zilei de marţi, 18 ianuarie. Câte infectări, decese şi persoane internate în secţiile de Terapie Intensivă s-au raportat pentru astăzi?

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate
Cele mai noi date oficiale venite de la Grupul de Comunicare Strategică.

Câte cazuri noi de COVID-19 şi decese au fost raportate pentru 18 ianuarie?

Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 18 ianuarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 16.760 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2.

De asemenea, au fost raportate 70 decese, dintre care 5 anterioare.

Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00.

Bilanţul complet al zilei de marţi, 18 ianuarie
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.760 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 8.642 mai mult decât în ziua anterioară. 1.697 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.7811383,33
2.Arad45.1722973,50
3.Argeș48.2311312,27
4.Bacău44.9834463,61
5.Bihor55.9138345,42
6.Bistrița-Năsăud21.4851724,71
7.Botoșani24.9113393,06
8.Brașov72.4825626,03
9.Brăila23.716731,32
10.Buzău25.5951811,74
11.Caraș-Severin20.167902,02
12.Călărași18.263641,13
13.Cluj97.7915019,17
14.Constanța74.2454614,61
15.Covasna13.753431,61
16.Dâmbovița38.2092102,15
17.Dolj46.8582571,54
18.Galați46.1722172,19
19.Giurgiu20.536601,45
20.Gorj15.794870,98
21.Harghita15.7202373,46
22.Hunedoara38.4642313,81
23.Ialomița20.2171011,63
24.Iași76.1954632,88
25.Ilfov81.1915196,23
26.Maramureș35.1143554,94
27.Mehedinți16.138340,80
28.Mureș42.2763532,39
29.Neamț34.0383913,28
30.Olt26.793450,89
31.Prahova66.2222582,35
32.Satu Mare23.2521234,91
33.Sălaj19.1051533,65
34.Sibiu46.2673654,71
35.Suceava44.8876046,72
36.Teleorman25.624881,11
37.Timiș95.7819387,13
38.Tulcea14.643992,30
39.Vaslui27.8931461,32
40.Vâlcea27.8021012,02
41.Vrancea18.8421141,85
42.Mun. București327.94826326,15
43.Din străinătate**3.63036 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  10.207*3211 
 TOTAL1.928.30616.760 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 18 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.928.306 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 22.316 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.784.107 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 764 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD28
3ARGEŞ7
4BACĂU15
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI6
8BRĂILA5
9BRAŞOV14
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ38
14CONSTANŢA43
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ16
18GALAŢI16
19GIURGIU14
20GORJ5
21HARGHITA10
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA4
24IAŞI53
25ILFOV32
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI166
29MUREŞ13
30NEAMŢ19
31OLT5
32PRAHOVA18
33SĂLAJ4
34SATU MARE13
35SIBIU10
36SUCEAVA39
37TELEORMAN14
38TIMIŞ46
39TULCEA7
40VÂLCEA8
41VASLUI2
42VRANCEA2
 Total764

Până astăzi, 59.327 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.01.2022 (10:00) – 18.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 70 decese (29 bărbați și 41 femei), dintre care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara,  Ialomița, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt,  Prahova, Satu Mare, Sibiu, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 70 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani , 11 la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

67 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 70 de pacienți decedați, 60 au fost nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 40-49 ani și 70-79 ani și prezentau comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău, Călărași și Gorj, în luna decembrie 2021.

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.218, cu 191 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 487 de persoane, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 487 de pacienți internați la ATI, 54 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 348 sunt minori, 337 fiind internați în secții, cu 20 mai mult decât în ziua anterioară și 11 la ATI, cu 10 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.419.097 de teste RT-PCR și 6.671.266 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.750 de teste RT-PCR (16.437 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.313 la cerere) și 59.269 de teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR sunt 3 laboratoare care au făcut prima raportare, astfel există un surplus de 27.771 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Mentionez ca aceste trei laboratoare au trimis mailuri explicative catre INSP in care au confirmat datele raportate in alerte.ms.ro. Laboratoarele au trimis e-mail-uri explicative către INSP, în care au confirmat datele raportate prin intermediul aplicației informatice.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 64.071 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.513 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.905 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 30 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.894 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 625 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 ianuarie, 1.378 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 322.449 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.844 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 45 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913) 150.230 (+1379)
Franţa12.934.980 (+2.345.477) 126.305 (+1742)
Spania 7.771.367    (+986.081)   90.508   (+819)
Italia 7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania 7.743.228    (+445.908) 115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Bilanţ COVID marţi, 18 ianuarie. Virusul a înroşit harta României. Câte cazuri noi au fost raportate

Lasă un răspuns

Top