You are here
Home > Actualitate > Bilanţ COVID-19, 10 octombrie! Bilanţ negru la final de weekend. Noi decese pe bandă rulantă
loading...

Bilanţ COVID-19, 10 octombrie! Bilanţ negru la final de weekend. Noi decese pe bandă rulantă

Bilanţ COVID-19, duminică, 10 octombrie! Este ultimul bilanţ prezentat de Grupul de Comunicare Strategică pentru această săptămână. Cum arată, la final de weekend, situaţia infectărilor cu coronavirus, a deceselor şi a pacienţilor internaţi la ATI, în stare gravă?

Bilanţ COVID-19, duminică, 10 octombrie! Vă prezentăm bilanţul detaliat pentru ziua de duminică. Câte infectări, teste, decese, dar şi pacienţi în stare gravă se află în secţiile de Terapie Intensivă din spitale, potrivit informaţiilor oficiale venite de la Grupul de Comunicare Strategică?

Bilanţ COVID-19 pentru ziua de duminică, 10 octombrie
Până astăzi, 10 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.356.640 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.762 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.174.783 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.400 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 164 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba250271945,80
2.Arad294102166,89
3.Argeș320852184,74
4.Bacău318672143,74
5.Bihor344682604,62
6.Bistrița-Năsăud158971365,29
7.Botoșani180861104,19
8.Brașov499993865,68
9.Brăila159711194,83
10.Buzău15718774,17
11.Caraș-Severin14196834,31
12.Călărași130571264,66
13.Cluj693045347,76
14.Constanța521422846,20
15.Covasna9517482,25
16.Dâmbovița263212133,88
17.Dolj355413477,21
18.Galați32642914,27
19.Giurgiu140624216,81
20.Gorj11363753,32
21.Harghita9768742,42
22.Hunedoara269581235,06
23.Ialomița135071395,91
24.Iași540515696,58
25.Ilfov5734166714,29
26.Maramureș258591664,57
27.Mehedinți115761216,95
28.Mureș277471493,55
29.Neamț236232334,12
30.Olt190521675,92
31.Prahova445984456,39
32.Satu Mare17047723,60
33.Sălaj137151116,65
34.Sibiu305091084,63
35.Suceava315411694,46
36.Teleorman179721396,58
37.Timiș691576429,98
38.Tulcea10010754,05
39.Vaslui207192404,76
40.Vâlcea19407994,72
41.Vrancea13247523,60
42.Mun. București233299281813,60
43.Din străinătate**155319 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  17711*-1.149 
 TOTAL1.356.64010.400 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Bilanţ COVID-19 pentru ziua de duminică, 10 octombrie

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 786 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD26
3ARGEŞ14
4BACĂU8
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ14
14CONSTANŢA37
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ40
18GALAŢI9
19GIURGIU4
20GORJ9
21HARGHITA12
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA11
24IAŞI50
25ILFOV40
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI178
29MUREŞ19
30NEAMŢ10
31OLT13
32PRAHOVA9
33SĂLAJ7
34SATU MARE27
35SIBIU6
36SUCEAVA40
37TELEORMAN20
38TIMIŞ25
39TULCEA8
40VÂLCEA1
41VASLUI15
42VRANCEA4
 Total       786

Până astăzi, 39.420 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.10.2021 (10:00) – 10.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 211 decese (99 bărbați și 112 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 211 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă   30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 25 la categoria de vârstă 50-59 ani, 45 la categoria de vârstă 60-69 ani, 80 la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 ani.

194 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 211 decese.

Din totalul de 211 pacienți decedați, 193 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 85 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Bilanţ COVID-19 pentru ziua de duminică, 10 octombrie

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 16.179. Dintre acestea, 1.603 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 447 sunt minori, 416 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.837.097 de teste RT-PCR și 3.634.918 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.264 de teste RT-PCR (8.139 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.125 la cerere) și 25.322 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 109.407 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.775 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.952 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 252 de persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.912 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 octombrie, 2.051 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 389.565 lei.

Bilanţ COVID-19 pentru ziua de duminică, 10 octombrie

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.753 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Bilanţ COVID-19 pentru ziua de duminică, 10 octombrie

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 30 septembrie 2021 – 7 octombrie 2021, au fost raportate 38.546.503 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURICONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit7.900.680  (+236.450)136.953    (+785)
Franţa7.027.059    (+32.740)116.798    (+335)
Spania4.965.399    (+13.759)  86.527    (+229)
Italia4.682.034    (+21.720)131.031    (+334)
Germania4.255.388    (+55.988)  93.793    (+390)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 7 OCTOMBRIE 2021 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 235.611.921  (+3.128.739) 4.809.532  (+56.169)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 30 septembrie 2021 – 7 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Top