You are here
Home > Actualitate > Bilanţ COVID-19, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi
loading...

Bilanţ COVID-19, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

Astăzi este Ziua Naţională a României, prilej de mândrie şi bucurie pentru milioane de români. Suntem însă în plină pandemie, iar sute de familii continuă să fie îndoliate în fiecare zi, din cauza COVID-19. Care este bilanţul oficial prezentat de Grupul de Comunicare Strategică pentru ziua de 1 Decembrie?

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

Bilanţ COVID-19, 1 decembrie! Acesta este bilanţul zilnic prezentat pentru miercuri, 1 decembrie. Câte infectări, teste, decese, dar şi pacienţi în stare gravă se află în secţiile de Terapie Intensivă din spitale, potrivit datelor prezentate de Grupul de Comunicare Strategică?

Bilanţul pe scurt, transmis de autorităţi miercuri dimineaţă
Conform datelor existente la nivelul CNCCI (Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției) la data de 1 decembrie 2021, ora 10:00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.141 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2.

De asemenea, au fost raportate 89 decese, dintre care 10 anterioare intervalului de referinţă.

Mai multe detalii vor sosi odată cu buletinul informativ de la ora 13:00.

Urmeaza Noi restricții în România! Alexandru Rafila, anunțul momentului pentru toată România
Bilanţul complet pentru 1 Decembrie
Până astăzi, 1 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.780.808 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.348 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.689.184 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.141 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 23 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33661412,00
2.Arad41248633,04
3.Argeș45824281,57
4.Bacău40915230,93
5.Bihor49824712,52
6.Bistrița-Năsăud19268120,79
7.Botoșani22528200,90
8.Brașov65918492,42
9.Brăila22512101,24
10.Buzău23961151,19
11.Caraș-Severin18764251,67
12.Călărași1766290,97
13.Cluj87420732,56
14.Constanța68535421,65
15.Covasna12863111,62
16.Dâmbovița36162241,47
17.Dolj44852350,88
18.Galați43799301,03
19.Giurgiu197151041,14
20.Gorj15143120,71
21.Harghita13894141,01
22.Hunedoara35588372,11
23.Ialomița19352161,32
24.Iași71151351,05
25.Ilfov75051262,09
26.Maramureș30946221,25
27.Mehedinți1569690,97
28.Mureș39354272,08
29.Neamț30842180,83
30.Olt25895111,00
31.Prahova62791411,29
32.Satu Mare20548150,96
33.Sălaj17667101,21
34.Sibiu4248682,31
35.Suceava37736220,54
36.Teleorman2480431,36
37.Timiș86557852,17
38.Tulcea1371771,02
39.Vaslui26659120,69
40.Vâlcea26441260,98
41.Vrancea1769480,77
42.Mun. București3023781811,78
43.Din străinătate**19507 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  11037*-196 
 TOTAL1.780.8081.141 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 171 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD11
3ARGEŞ30
4BACĂU0
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV4
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ0
18GALAŢI5
19GIURGIU0
20GORJ6
21HARGHITA3
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA1
24IAŞI7
25ILFOV1
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI22
29MUREŞ12
30NEAMŢ5
31OLT1
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE4
35SIBIU6
36SUCEAVA2
37TELEORMAN2
38TIMIŞ5
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI2
42VRANCEA0
 Total    171

Până astăzi, 56.618 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.11.2021 (10:00) – 01.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 89 de decese (47 bărbați și 42 femei), din care 10 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 89 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 la categoria de vârstă peste 80 ani.

85 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 10 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Neamț, Vâlcea, 7 în luna octombrie 2021 și 3 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 79 de decese.

Din totalul de 89 de pacienți decedați, 76 erau nevaccinați și 13 vaccinați. Cei 13 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.998. Dintre acestea, 1.121 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.121 pacienți internați la ATI, 108 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 118 sunt minori, 110 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.730.924 de teste RT-PCR și 5.306.112 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.726 de teste RT-PCR (3.660 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.066 la cerere) și 9.913 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 32.500 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.910 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.552 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 53 de persoane.

 În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.355 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 noiembrie, 2.165 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 496.440 lei.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.802 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.553 în Italia, 16.947 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 12 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 197 de cetățeni români aflați în străinătate, 38 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021, au fost raportate 45.308.597 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

ŢARA CAZURICONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit9.845.492  (+284.393)143.927  (+1029)
Franţa7.483.282  (+172.618)118.705    (+434)
Spania5.111.842    (+50.797)  87.904    (+159)
Italia4.954.585    (+81.510)133.415    (+522)
Germania5.573.756  (+443.806) 100.119  (+1845)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 NOIEMBRIE 2021 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 257.905.015  (+3.851.507) 5.163.609  (+52.422)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 18 noiembrie 2021 – 25 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Bilanţul prezentat pentru ziua precedentă (marţi, 30 noiembrie)

Până astăzi, 30 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.779.667 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.325 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.686.752 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.622 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 33 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Până astăzi, 56.529 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

În intervalul 29.11.2021 (10:00) – 30.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 147 de decese (69 bărbați și 78 femei), din care 17 anterioare intervalului de referință.

Din totalul de 147 pacienți decedați, 132 erau nevaccinați și 15 vaccinați.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.172. Dintre acestea, 1.146 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.146 pacienți internați la ATI, 110 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 126 sunt minori, 118 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.723.198 de teste RT-PCR și 5.296.199 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.793 de teste RT-PCR (4.980 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.813 la cerere) și 17.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 33.627 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.175 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.516 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

Bilanţ COVID-19, miercuri, 1 decembrie! Cifre crunte de Ziua Naţională. Câţi români au murit astăzi

Lasă un răspuns

Top